Zwiększenie mocy jednostki napędowej – chip tuning

Prawie każdy dzisiejszy kierowca kupując samochód zwraca uwagę na jego na to jakie osiągi pojazd jest w stanie osiągnąć. Dlatego coraz większą popularność zyskuje tak zwany tuning elektroniczny. Kiedyś aby podnieść osiągi jakie generowała jednostka napędowa mechanicy zmuszeni byli ingerować mechanicznie w cały silnik zamontowany w samochodzie.

Chip tuning w różnych cenach

chip tuningPolegało to między innymi na szlifowaniu bloków. Dzisiejszy rozwój technologiczny pozwolił na skomputeryzowanie samochodów dzięki czemu zwiększenie mocy silnika trwa zaledwie kilka minut a całą operację wykonuje się przy pomocy komputera. Każda osoba nawet ta nieinteresująca się motoryzacją wie, że dzisiejsze samochody są naszpikowane elektroniką, która zarządza każdym najmniejszym procesem zachodzącym w układach samochodu. Jednostka komputerowa zamontowana w samochodzie odpowiedzialna jest między innymi za prawidłową pracę oraz ciągłe monitorowanie jednostki napędowej. Najbardziej popularną metodą elektronicznego podnoszenia osiągów oraz mocy silnika jest tak zwany chip tuning. Metoda ta polega na wymianie konkretnego elementu jednostki centralnej komputera, który zaprogramowany jest na konkretne wartości np bezpośredniego wtrysku paliwa. Dlatego w celu poprawienia osiągów wielu mechaników związanych z branżą motoryzacyjną zaleca przeprowadzić chip tuning Cena takiego zabiegu jest niejednolita a jej wysokość zależna jest miedzy innymi od typu silnika którego osiągi są podnoszone oraz od modelu samochodu.

chip tuningChip tuning najłatwiej oraz najszybciej przeprowadza się na samochodach, które posiadają turbosprężarkę. Natomiast najtrudniejsze zadanie czeka na elektronika, który przeprowadza tuning na jednostce wolnossącej, Jeśli chcielibyśmy podać zakres cenowy takiej usługi musimy liczyć się na poniesienie kosztów od 800 zł do 3000 zł. Oczywiście w końcową cenę wliczona jest pełna diagnostyka samochodu. Jest to miedzy innymi kompleksowe sprawdzenie stanu technicznego jednostki napędowej oraz układu związanego z emisją spalin. Profesjonalne warsztaty świadczące tego typu usługę powinny również przeprowadzać testy na hamowni, których wyniki oraz raporty przedstawić klientowi. Chip tuning można również przeprowadzić za pomocą zmodyfikowania oprogramowania zaimplementowanego chipa za pomocą standardowego wtyku OBD oraz komputera z zainstalowanym odpowiednim programem modyfikującym. Reasumując jeśli zdecydujemy się na przeprowadzenie chip tuningu nie powinniśmy się kierować ceną a jakością wykonywanej usługi.

Najtańsze usługi mogą nie zostać wykonane profesjonalnie a przeprowadzone modyfikacje mogą znacząco utrudnić codzienną eksploatację samochodu. Decydując się na chip tuning wybierajmy tylko profesjonalne warsztaty samochodowe dające nam pełną gwarancję końcowego sukcesu.