Zapas wody na pustyni

Wielu z nas chętnie podróżuje za granicę, szczególnie do ciepłych krajów. Niektórzy decydują się na komfortowe wycieczki organizowane przez biura podróży i wypoczywa zwiedzając okoliczne zabytki lub leżąc na plaży, a inni decydują się na wyprawy w niezamieszkane lub prawie niezamieszkane tereny, do których należy dobrze się przygotować, by nie przegrać w starciu z naturą.
Jednym z największych wyzwań takich podróży jest zabranie ze sobą lub zdobycie odpowiedniej ilości wody pitnej, co jest szczególnie trudne na pustyni. W „zwykłych” pustynnych warunkach dobowe zapotrzebowanie na wodę wzrasta do 4-5 l, przy marszu nocą to ok. 8 l, natomiast przy dużym wysiłku fizycznym nawet 15 l. Istotne jest popijanie wody małymi łykami, ale regularnie. Ludzki organizm jest w stanie przyswoić ok. litra wody na godzinę, pitej powoli.

pojemnik na wodęJeśli na wyprawę wybieramy pojazd – samochód, motocykl, ciężarówkę lub inny – najłatwiejszym sposobem na przewiezienie dużej ilości wody będą plastikowe zbiorniki na wodę. W liczbie mnogiej, ponieważ lepiej zabrać ze sobą kilka mniejszych, aby w razie uszkodzenia jednego nie stracić całego zapasu wody. W plastikowych butelkach należy trzymać podręczny zapas wody, co pozwoli na dobre zmierzenie ilości wypijanego dziennie płynu.

Jeśli nie posiadamy odpowiedniego zapasu wody lub go stracimy, wodę można uzyskać za pomocą tzw. kondensatora słonecznego, czyli przezroczystej folii z hydrofobowego plastiku, która pozwala na zgromadzenie wilgoci w dołku pod folią. Jeden kondensator pozwala na uzyskanie dziennie ok. 1,5 l wody.

Niewielkie ilości wody można uzyskać także z roślin, zawiązując na gałęziach plastikowe woreczki. Woda (przedestylowana!) będzie się skraplać w ich wnętrzu.

Rolę wskaźnika płytko położonych wód gruntowych pełnią muszki i komary, a także takie rośliny (w różnych częściach świata) jak topola, dziki arbuz i palma daktylowa.

(na podstawie: źródło)

 woda