Trwałość felg – stalowe czy aluminiowe?

W powszechnej opinii felgi aluminiowe są bardzo drogie i bardziej podatne na uszkodzenia niż stalowe. W praktyce okazuje się, że niegdyś wysoka cena felg aluminiowych znacznie zmalała i pozostają one w zasięgu przeciętnego posiadacza auta. A jak wyglądają inne kwestie?

Felgi stalowe, poza niższą ceną, cechuje także większa podatność na uszkodzenia, choć łatwiej je naprawić niż aluminiowe. Są też pokrywane mniejszą liczbą warstw farby, co w połączeniu z podatnością na uszkodzenia sprawia, że szybciej pojawi się na nich rdza, szczególnie przy braku odpowiedniej konserwacji. Kołpaki nie zawsze stanowią odpowiednia ochronę felgi – pamiętajmy, że między kołpakiem i felgą zbiera się brud, który sprzyja większym uszkodzeniom jeśli całość nie będzie regularnie i dokładnie czyszczona.

W razie uszkodzenia łatwiejsze w naprawie są felgi stalowe, jednak z drugiej strony felgi aluminiowe trudniej uszkodzić, więc można je uznać za trwalsze.

Niewątpliwą zaletą felg aluminiowych jest ich lepszy wygląd niż w przypadku stalowych, są także nieco lżejsze i pozwalają na lepsze chłodzenie hamulców, co nie pozostaje bez znaczenia dla kierowców lubiących agresywną, szybką jazdę. Ze względu na te zalety felgi aluminiowe są bardziej polecane, także na zimę, jednakże wielu właścicieli aut bardziej niż z listą zalet musi liczyć się z ceną.

felga

felga

felga