Przerwana linka zmiany biegów

Każdy samochód osobowy działa w oparciu o skomplikowane układy części – układ wydechowy, paliwowy, hamulcowy i tak dalej. Jeżeli któryś układ działa niepoprawnie czy któryś element utraci sprawność – to bardzo źle, może się to wiązać ze stwarzaniem niebezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Linki są ważne

linki zmiany biegówTak jest także w przypadku naprawdę niewielkich elementów, które mogą ulec uszkodzeniu, jak na przykład linki zmiany biegów. Ich obecność jest bagatelizowana, jednak to dzięki nim, jak sama nazwa wskazuje, możemy zmieniać biegi. Gdy tylko taka linka zostanie przerwana, skrzynia biegów będzie niesprawna i nie będzie chciała z nami współpracować. Możemy wówczas zapomnieć o zmianie biegów. A będzie to wielkim problemem nie tylko dla nas jako kierowców, ale także dla naszego silnika, który pracując na złym biegu, może ulec zatarciu i po prostu się uszkodzić. Jeżeli nie chcemy do tego dopuścić (taka naprawa by nas grubo kosztowała), lepiej jak najszybciej w momencie wykrycia usterki czy awarii linki zmiany biegów, udać się do mechanika w celu jej naprawy lub wymiany na nową. Tutaj pojawia się pytanie, które rozwiązanie jest lepsze, jednakże więcej zwolenników posiada druga opcja. Wybierając nową linkę zmiany biegów, będziemy mieć pewność, że długi czas będzie ona działała całkowicie sprawnie. A o to przecież nam chodzi.

linki zmiany biegówA co z ceną takiej linki? To niewielki element, dlatego dostępny jest całkiem niedrogo, nie powinno to sprawić nam większych kłopotów finansowych. Oczywiście będziemy musieli opłacić także robociznę, ponieważ sami nie wymienimy takiej linki i musimy wtedy skorzystać z usług profesjonalnego warsztatu. Czasami może jeszcze zdarzyć się, że nie znajdziemy sklepu motoryzacyjnego, który oferuje linki do naszego modelu samochodu. Czy to możliwe? Tak, jeżeli pojazd jest na tyle stary, że po prostu wycofano się już z produkcji części do niego. Na szczęście doświadczone w temacie firmy wykonują takie linki na indywidualne zamówienie, dlatego brak elementu w ofercie sprzedaży masowej, nie oznacza jeszcze, że musimy pożegnać się z samochodem, który przez to pozostanie niesprawny. Firmy projektują linki wycofane już ze sprzedaży i wykonują je, nieco drożej niż w przypadku sprzedaży masowej, ale jednak, dostaniemy linkę, a to najważniejsze.

Po jej wymianie znów będziemy mogli cieszyć się w pełni sprawnym samochodem, którym bezpiecznie jest się poruszać po drodze. Jak widać, niewielka linka zmiany biegów, a ma naprawdę wielkie znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i komfortu jazdy.