Prawidłowe montowanie fotelika samochodowego

Bezpieczeństwo dzieci podczas jazdy autem to niezwykle istotna kwestia. Fotelik samochodowy to niezbędny element każdego zmotoryzowanego rodzica. Aby zapewnić dziecku jak najwyższy poziom bezpieczeństwa, a zarazem komfortu podczas jazdy, często inwestujemy duże pieniądze w zakup jak najlepszego modelu, który osiągnął najlepsze wyniki w testach zderzeniowych.

Dobrze wykonany fotelik Recaro

fotelik samochodowy recaroNatomiast okazuje się, że wiele rodziców ma problem z prawidłowym montażem fotelika w samochodzie, a wówczas nawet najlepszej jakości fotelik nie jest w stanie zapewnić optymalnej ochrony. Jak wskazują badania, tylko 62% dzieci jest przewożonych w foteliku w prawidłowy sposób, a to oznacza, że pozostała niemal połowa nie ma zapewnionej odpowiedniej ochrony. Wynika to z niewiedzy rodziców, którzy często nie wiedzą, jak prawidłowo zamontować fotelik w aucie. Kluczowe znaczenie ma system montażu w wybranym przez nas modelu, a ten z kolei uzależniony jest od naszego auta. Do tej pory najpowszechniejsze są foteliki montowane za pomocą pasów bezpieczeństwa, które w zależności od modelu mocujemy w określony sposób w konstrukcji. Jednak takie rozwiązanie szczególnie naraża nas na wystąpienie błędów w montażu, zwłaszcza że nie ma jednego uniwersalnego sposobu umieszczenia pasów.

fotelik samochodowy recaroZdecydowanie prostszym sposobem montowania fotelika samochodowego jest system ISOFIX, gdzie za pomocą dwóch specjalnych zaczepów umieszczanych w szczelinie między siedziskiem a oparciem tylnej kanapy, mocujemy fotelik bezpośrednio do konstrukcji auta. Sprawia to, że fotelik jest niezwykle stabilny, ale też nie ma możliwości, by niepoprawnie go zamontować. Takie rozwiązanie ma w swojej ofercie ceniona wśród producentów fotelików marka Recaro Milano, produkująca modele cenione zwłaszcza za wysoką jakość wykonania, choć odrobinę droższe. Fotelik samochodowy Recaro z ISOFIX to koszt zaczynający się od tysiąca złotych. Jednak wybór tego rozwiązania jest ograniczony, bowiem aby móc z niego skorzystać musimy posiadać w kanapie auta specjalne uchwyty, w które będzie możliwe wpięcie zaczepów.

Choć jest to rozwiązanie przyszłości i obecnie każde produkowane auto ma być wyposażane w tego typu elementy, to jednak aktualnie nie każdy samochód dysponuje takimi uchwytami, a montaż takiego systemu jest dość kosztowny i często kilkukrotnie przekracza cenę zakupu fotelika. Jednak biorąc pod uwagę wyniki testów zderzeniowych, system ten jest znacznie bardziej bezpieczny niż mocowanie pasami oraz ogranicza w znacznym stopniu wystąpienie błędów montażowych.