fotelik samochodowy recaro

Prawidłowe montowanie fotelika samochodowego

Bezpieczeństwo dzieci podczas jazdy autem to niezwykle istotna kwestia. Fotelik samochodowy to niezbędny element każdego zmotoryzowanego rodzica. Aby zapewnić dziecku jak najwyższy poziom bezpieczeństwa, a zarazem komfortu podczas jazdy, często inwestujemy duże pieniądze w zakup jak najlepszego modelu, który osiągnął najlepsze wyniki w testach zderzeniowych.

Dobrze wykonany fotelik Recaro

fotelik samochodowy recaroNatomiast okazuje się, że wiele rodziców ma problem z prawidłowym montażem fotelika w samochodzie, a wówczas nawet najlepszej jakości fotelik nie jest w stanie zapewnić optymalnej ochrony. Jak wskazują badania, tylko 62% dzieci jest przewożonych w foteliku w prawidłowy sposób, a to oznacza, że pozostała niemal połowa nie ma zapewnionej odpowiedniej ochrony. Wynika to z niewiedzy rodziców, którzy często nie wiedzą, jak prawidłowo zamontować fotelik w aucie. Kluczowe znaczenie ma system montażu w wybranym przez nas modelu, a ten z kolei uzależniony jest od naszego auta. Do tej pory najpowszechniejsze są foteliki montowane za pomocą pasów bezpieczeństwa, które w zależności od modelu mocujemy w określony sposób w konstrukcji. Jednak takie rozwiązanie szczególnie naraża nas na wystąpienie błędów w montażu, zwłaszcza że nie ma jednego uniwersalnego sposobu umieszczenia pasów.

fotelik samochodowy recaroZdecydowanie prostszym sposobem montowania fotelika samochodowego jest system ISOFIX, gdzie za pomocą dwóch specjalnych zaczepów umieszczanych w szczelinie między siedziskiem a oparciem tylnej kanapy, mocujemy fotelik bezpośrednio do konstrukcji auta. Sprawia to, że fotelik jest niezwykle stabilny, ale też nie ma możliwości, by niepoprawnie go zamontować. Takie rozwiązanie ma w swojej ofercie ceniona wśród producentów fotelików marka Recaro Milano, produkująca modele cenione zwłaszcza za wysoką jakość wykonania, choć odrobinę droższe. Fotelik samochodowy Recaro z ISOFIX to koszt zaczynający się od tysiąca złotych. Jednak wybór tego rozwiązania jest ograniczony, bowiem aby móc z niego skorzystać musimy posiadać w kanapie auta specjalne uchwyty, w które będzie możliwe wpięcie zaczepów.

Choć jest to rozwiązanie przyszłości i obecnie każde produkowane auto ma być wyposażane w tego typu elementy, to jednak aktualnie nie każdy samochód dysponuje takimi uchwytami, a montaż takiego systemu jest dość kosztowny i często kilkukrotnie przekracza cenę zakupu fotelika. Jednak biorąc pod uwagę wyniki testów zderzeniowych, system ten jest znacznie bardziej bezpieczny niż mocowanie pasami oraz ogranicza w znacznym stopniu wystąpienie błędów montażowych.