Pompa wspomagania w Land Roverze

W obecnie produkowanych autach system wspomagania kierowcy jest podstawą. Udogodnienie to pozwala na naprawdę przyjemną, komfortową jazdę. Żaden, nawet najostrzejszy zakręt nie przynosi problemów. O ile w przypadku małych aut miejskich, nawet brak wspomagania nie wiązał się z kłopotami podczas skręcania, o tyle w ciężkich pojazdach, mających przedni napęd lub 4×4, było to o wiele bardziej wymagające.

Jakość pompy wspomagania

pompa wspomagania do land roveraPrzykładem takiego pojazdu może być Land Rover, czyli jeden z najpopularniejszych samochodów terenowych. Dlaczego pompa wspomagania do Land Rovera jest niezbędnym elementem? Ponieważ sprawia, że parkowanie jest łatwiejsze, jak również umożliwia lepsze manewry w sytuacjach zagrożenia. Ma więc nie tylko wpływ na komfort jazdy, ale także na nasze bezpieczeństwo. Pompa ta jest podstawową częścią hydraulicznego układu wspomagania. Działa bez przerwy, cały czas, nawet gdy nie kręcimy kierownicą. Obecne w niej zawory pozwalają utrzymać odpowiednią ilość płynu wspomagania oraz właściwego ciśnienia bez względu na obroty silnika i prędkość jazdy. Land Rovery z pompą wspomagania charakteryzują się „twardszą” pracą kierownicy – a to sprawia, że kierowcy o wiele łatwiej jest wyczuć auto. Oprócz zaworów pompa wspomagania Land Rovera wyposażona jest w pasek klinowy lub wielorowkowy z wirnikiem obracającym się na łopatkach.

pompa wspomagania do land roveraTo właśnie jego dokładne dopasowanie do korpusu sprawia, że płyn hydrauliczny może utrzymywać odpowiednie ciśnienie. Niestety pompa wspomagania, jak każda rzecz mechaniczna, może ulec usterce lub awarii. W takiej sytuacji możliwa jest jej regeneracja lub po prostu wymiana na nową. Jeżeli mamy na oku naprawdę dobry, wyspecjalizowany warsztat, możemy pokusić się o regenerację pompy, ale większość ludzi zazwyczaj wybiera wymianę, gdyż wówczas mamy niemal zawsze pewność, że będzie ona przeprowadzona prawidłowo i w sterylnych warunkach. Pompy wspomagania ulegają takim usterkom i awariom jak na przykład zerwanie paska. Jeżeli stanie się to podczas jazdy, kierownica nagle przestanie być wspomagana, co może doprowadzić do nieszczęścia w przypadku nieuwagi kierowcy.

Na szczęście zmiana pracy kierownicy jest wyczuwalna i zazwyczaj po prostu kierowca zaczyna jechać ostrożniej aż do warsztatu. Minusem pompy jest to, że zwiększa ona zużycie paliwa (w końcu musi być napędzana) – szacuje się, że jest to około 0,5 l na 100 km. Jednakże strata mocy silnika wyczuwalna jest jedynie w małych samochodach, a Land Rover takim nie jest, więc nie powinniśmy się tym zupełnie przejmować.