Odnawianie lakieru samochodu

Codzienna eksploatacja samochodu sprawi, że po pewnym czasie lakier przestanie wyglądać tak atrakcyjnie jak w momencie kupna pojazdu. Kolor może zacząć blaknąć i straci swój dawny pomysł. Do tego na karoserii mogą pojawić się niewielkie zadrapania, otarcia, a także rysy, nie tyle spowodowane celowym zniszczeniem, a po prostu powstałe na skutek uderzenia kamykiem podczas jazdy.

Środki do renowacji lakieru

pasta polerska do samochoduTaki samochód nie prezentuje się zbyt dobrze, a każdemu właścicielowi zależy zwykle na tym, aby inni podziwiali jego auto. Nie musimy jednak od razu udawać się do lakiernika, ponieważ całkowite lakierowanie karoserii na nowo jest rzadko kiedy potrzebne. Są prostsze metody na to, aby karoseria z powrotem wyglądała pięknie. Musimy się jednak zaopatrzyć w odpowiednie środki – będzie to między innymi pasta polerska do samochodu, ściereczki, polerka samochodowa i kilka innych akcesoriów. Najpierw jednak musimy zidentyfikować problem. Chodzi oczywiście o to, aby poprzez kontrolę wizualną ustalić, jak głęboko został uszkodzony lakier. Czasami nawet otarcie na parkingu może doprowadzić do uszkodzenia warstwy, dlatego wykrywając takie defekty oraz ich głębokość, będziemy wiedzieć, w jaki sposób się ich pozbyć.

pasta polerska do samochoduZazwyczaj mamy do czynienia jedynie z powierzchownymi defektami, z którymi szybko sobie poradzimy. Aby odróżnić, czy rysa jest głęboka czy nie, zwróćmy uwagę na to, w jakim kolorze jest jej wnętrze – jeśli widzimy metalowe refleksy, to jest to naprawdę głęboka rysa, jeśli zaś w kolorze lakieru – to rysa powierzchniowa. Teraz możemy już przystąpić do pracy, pamiętajmy o ubraniu ochronnym, ważne są przede wszystkim materiałowe lub płócienne rękawice, jeśli chcemy jeszcze lakierować karoserię, to przydatna będzie też maska na twarz. W pierwszym kroku usuńmy zabrudzenia, wystarczy zastosować ciepłą wodę z mydłem. Najlepiej róbmy to w naturalnym świetle, gdyż w ten sposób będziemy dobrze widzieć wszystkie zanieczyszczenia. Minimalne otarcia wystarczy przetrzeć spirytusem salicylowym, jego zadaniem jest rozpuszczenie wierzchniej warstwy lakieru, spirytus potem zasycha i nierówności przestają być widoczne. Potem możemy wypolerować to miejsce specjalną pastą polerską.

Pamiętajmy jednak o tym, że pastę polerską lub też mleczko (które również charakteryzuje się właściwościami antykorozyjnymi) nakładamy zawsze na całkowicie suchą powierzchnię, a do polerowania wykorzystujemy miękką szmatkę, na przykład flanelową, choć w ofertach dostępne są także specjalne gąbeczki, one również dobrze się sprawdzają.