Najwęższe ulice na świecie

Wąskie uliczki na całym świecie obecnie stają się atrakcjami turystycznymi – ponieważ trudno o ich inne zastosowanie. Jako przejście między budynkami sprawdzają się nieszczególnie, ponieważ dorośli mogą się w nich czasem… zaklinować. Pomimo nazwy „ulica” część z nich nie nadaje się nawet do przejażdżki rowerem.

  • Pierwsze miejsce w rankingu należy do Spreuerhofstraße, położonej w niemieckim Reutlingen w Badenii-Wirtembergii. Powstała w 1727, po pożarze, który rok wcześniej strawił część miasta. Odbudowy dokonywano szybko, bez planu i ładu, co zaowocowało tą właśnie wąską uliczką, która w najwęższym miejscu ma 31 cm, a w najszerszym pół metra. Wiele innych ulic w mieście, powstałych w tym czasie, również nie może poszczycić się nadmiarem miejsca.
    Spreuerhofstraße w 2007 r. wpisano do księgi rekordów Guinessa.
  • Kolejna z wąskich ulic to powstała  w XIV wieku Parliament Street w Devon w hrabstwie Exeter. Angielska uliczka w najwęższym miejscu liczy sobie 64 cm, w najszerszym 122 cm. Ulica Parlamentarna, niegdyś Small Lane („Mała uliczka”) otrzymała swoją nazwę jako drwinę z Parlamentu i ustawy, która wprowadzała liczne zmiany w systemie wyborczym – ustawa ta to Reform Bill z 1832 r.
  • W Kanadzie najwęższą ulicą jest Fan Tan Alley w Victorii, stolicy Kolumbii Brytyjskiej. Jej szerokość w najwęższym miejscu to 90 cm.
  • Szwedzka Mårten Trotzigs gränd to najwęższa ulica Sztokholmu. Swoją nazwę otrzymała po kupcu z połowy XVI wieku, który zajmował się handlem żelazem i miedzią i stał się jednym z najbogatszych kupców w Sztokholmie. Uliczka składa się z 36 stopni, a jej szerokość to ok. 90 cm.
  • Strada Sforii to wąska uliczka w rumuńskim mieście Brașov. Szerokość tej osiemdziesięciometrowej uliczki waha się między 111 a 135 cm.
  • Qianshi hutong to uliczka w pekińskim hutongu, licząca sobie w najwęższym miejscu 40 cm, a przez większość długości ok. 70 cm.
  • Nieco bliżej niż w Chinach, bo w czeskiej Pradze, w pobliżu rzeki Vltavy, znajduje się Vinárna Čertovka, zaledwie dziesięciometrowa ulica szeroka na pół metra – znana z tego, że znajduje się w niej sygnalizacja świetlna, dzięki której dwie osoby idące z naprzeciwka nie zaklinują się i nie będą musiały tulić się do siebie, aby przejść.

SpreuerhofstraßeSpreuerhofstraße, Niemcy