Najkrótsza ulica na świecie

Dziś kolejny „uliczny” rekord – najkrótsza z ulic na świecie, która wyprzedziła w tym rankingu dotychczasowego lidera, Elgin Street (5,2 m) w angielskim Bacup w hrabstwie Lancashire. Aktualny rekord należy do Ebenezer Place w miasteczku Wick na północy Szkocji.

„Zamrugaj i przeoczysz Ebenezer Place” twierdzi Anna Ward w swojej książce Nothing to See Here: A Guide to the Hidden Joys of Scotland. Najkrótsza z ulic, licząca zaledwie 2,06 m, powstała w 1883 roku, gdy dżentelmen o nazwisku Alexander Sinclair, dorobiwszy się fortuny w Ameryce, powrócił do rodzinnej Szkocji. W miasteczku Wick, na skrzyżowaniu Union Street i River Street, zbudował hotel Mackay’s. Rada miejska zażądała od niego nadania nazwy „ulicy”, przy której leżało wejście do budynku. W ten sposób powstała ulica Ebenezer Place, która po kilku latach została oficjalnie uznana za ulicę i wpisana do miejskich ksiąg.

Do księgi rekordów Guinnessa ulica została wpisana w 2006. Mieszkańcy Bacup, w którym leży Elgin Street, byli tym faktem wyjątkowo niepocieszeni.

Ebenezer Place i hotel Mackay's