Klimatyzacja – niezbędna rzecz w samochodzie

Żaden kierowca nie lubi wsiadać do samochodu podczas upałów. Nawet jeśli lubi słońce i wysokie temperatury to wszystko ma swoje granice. Auto pozostawione nawet w cieniu potrafi szybko zmienić się w saunę, nie wspominając już o aucie pozostawionym na słońcu. Folie przeciwsłoneczne nie wiele dają, przyciemnianie szyb też nie zapewni upragnionego chłodu kiedy za oknem termometr wskazuje ponad 30 stopni.

Dbanie o klimatyzację

 nabijanie klimatyzacji Otwarcie wszystkich drzwi w celu wywietrzenia auta jest wtedy niezbędne, nawiew też trochę nam da. Jednak najlepszą opcją chłodzącą jest oczywiście klimatyzacja. Dzięki niej nawet w największy upał można mieć w aucie przyjemnie chłodne powietrze. W samochodach jest wiele systemów klimatyzujących. Najstarsza wersja to klimatyzacja ręczna. Włącza się nawiew i przycisk AC by zrobiło się w aucie chlodno. Kiedy robi się za zimno trzeba wyłączyć klimatyzację, ale wtedy auto błyskawicznie się nagrzeje. A takie zmiany temperatur nie są dobre. Nowsze systemy są sterowane automatycznie – ustawia się pożądaną temperaturę a system ją utrzymuje. Są nawet klimatyzacje dwustrefowe – z przodu może być cieplej/chłodniej niż z tyłu. Dzięki temu zarówno kierowca jak i pasażerowie będą zadowoleni. Żeby jednak klimatyzacja dobrze działała to trzeba o nią dbać.

 nabijanie klimatyzacji Niezbędne jest profesjonalne nabijanie klimatyzacji w Szczecinie. Zwykle wykonuje się to raz do roku – wtedy uzupełnia się chłodziwo, tak by klimatyzacja działała sprawnie i niezawodnie. Brak chłodziwa sprawia, że klima nie będzie tak chłodzić jak powinna, temperatura będzie wolniej spadać, a cały system może się zepsuć. Lepiej jest temu zapobiegać i regularnie sprawdzać klimę. Poza nabijaniem warto zadcbać też o czyszczenie układu i wymianę filtra powietrza. Nie wykonywanie tego sprawia, że podczas włączania klimy w aucie czuć nieprzyjemny zapach stęchlizny. Brzydki zapach oznacza, że w systemie pojawiła się pleśń lub grzyby. Są one groźne przede wszystkim dla alergików oraz astmatyków. Warto zaznaczyć, że klimatyzacja przydaje się nie tylko latem. Również zimą dzięki chłodnemu nawiewowi można szybko odparować szyby. Latem zaś klima chroni nie tylko ludzi, czy zwierzęta w aucie.

Również warto ją włączyć kiedy auto jest załadowane zakupami, czy wrażliwym na zmiany temperatury towarem. Mrożonki się rozmrożą, masło się stopi, a kosmetyki mogą się zepsuć. Jak widać warto jest mieć w samochodzie dobrze działająca klimatyzację. Dzięki niej podróż nawet w najgroszy upał będzie przyjemna i komfortowa dla kazdego pasażera w aucie.