międzynarodowy transport kolejowy

Jak transportować towar?

Nawiązywanie międzynarodowych kontaktów handlowych nigdy nie jest łatwe. Trzeba wytypować potencjalnych kontrahentów, przygotować się na wiele zagranicznych podróży, czy zatrudnić tłumacza, jeśli nie zna się obcych języków. Ceny następnie porównuje się do tych krajowych, z uwzględnieniem różnic podatkowych, ceł, czy innych przepisów regulujących sprzedaż i zakup danego typu towarów.

Transport ciężkich towarów

międzynarodowy transport kolejowyJednak na tym nie koniec problemów. Ustaliliśmy warunki współpracy, zamówiliśmy towar i go opłaciliśmy. Teraz jednak trzeba go przetransportować z zagranicy do naszego krajowego magazynu. Tylko jak to zrobić szybko, sprawnie i bezproblemowo? Nie jest to takie proste, choć znając podstawowe zasady wszystko może stać się łatwiejsze. Na pewno wiele zalezy od tego jaki ładunek i o jakiej wielkości będzie się transportować, znaczenie ma też kraj pochodzenia. Transport samochodowy (głównie ciężarowy) to dobre rozwiązanie kiedy transportujemy towar na obszarze tego samego kontynentu. Zaznaczyć też trzeba, że transport nie musi się odbywać wyłącznie drogą lądową – ciężarówki mogą też pokonywać niektóre części trasy promem. Ciężarówkami można przewozić artykuły spożywcze, budowlane, leki, kosmetyki, czy wiele innych. Są nawet specjalne samochody-chłodnie, pozwalające na transport produktów mrożonych, czy wymagających trzymania w niskiej temperaturze np. szczepionek. Bezproblemowy międzynarodowy transport kolejowy jest z kolei dobrym rozwiązaniem w przypadku transportu czołgów, maszyn budowlanych, czy węgla oraz drzewa.

międzynarodowy transport kolejowySpecjalne platformy kolejowe są niezwykle wytrzymałe, w związku z czym dobrze znosza nawet największe obciążenia. Również transportować można produkty w towarowych wagonach, otwartych lub zamykanych. Wadą tego rozwiązania jest to, że nie pozwala on na transport przez morza. Zawsze jednak można się pokusić o transport drogą lotniczą. Jest on co prawda drogi, ale to jedyna opcja by importować owoce egzotyczne, indyjskie dywany, czy towary z Nowej Zelandii oraz Australii, które są wyspami na drugim końcu świata (patrząc z polskiej perspektywy). Również trzeba mieć na uwadze że do przewozu większej ilości towarów trzeba wyczarterować lot. Podsumowując, jest wiele dróg transportu towarów z każdego zakątka świata.

Ciężarówki, platformy kolejowe, czy samoloty mogą wieźć produkty dowolnego rodzaju, od jedzenia, kończąc na zaawansowane systemy technologiczne. Trzeba zawsze dobierać transport do wielkości i typu towaru oraz do odległości jaką musi pokonać pojazd z punktu A do punktu B.