Jak spakować bagaże na podróż motocyklem?

Podróż samochodem z bagażem, nawet dłuższa, nie stanowi zwykle problemu. Bagażniki mogą pomieścić kilka toreb i plecaków, więc z powodzeniem można się spakować nawet na bardzo długi wyjazd. Motocykliści jednak pod tym względem mają pod górkę: zabranie czegokolwiek na podróż stanowi małe wyzwanie logistyczne.

Nie tylko należy starannie wybrać, co się ze sobą zabiera, ale również mieć w co się spakować. Zwykłe torby nie zdają egzaminu, ponieważ tworzą duży opór powietrza, trudno je dobrze zamocować, przesuwają się w czasie jazdy, a do tego mogą znaleźć się niebezpiecznie blisko tylnego koła i tłumika.

Rozwiązaniem części tych problemów są specjalne torby, sakwy i kufry dedykowane dla motocykli: skórzane, plastikowe, metalowe lub z wodoodpornych materiałów. To pozwala na wybranie pojemnika na bagaż w odpowiednim rozmiarze, mającego pojemność od kilkunastu do około stu litrów, a także na jego odpowiednie zamocowanie. Takie pojemniki posiadają różnego typu zabezpieczenia, które bronią dostępu do zawartości osobom trzecim, mogą być skutecznie zabezpieczone przed dostępem wilgoci, posiadają też różne kształty, mniej i bardziej aerodynamiczne, co ma znaczny wpływ na zużycie paliwa, szczególnie przy większych prędkościach. Oraz, oczywiście, znacząco różnią się między sobą ceną. Najtańsze są zwykłe miękkie sakwy, a najdroższe – kufry aluminiowe.

Jednak same pojemniki mogą okazać się nie najlepszym rozwiązaniem, szczególnie dotyczy to miękkich sakw, które mogą przesuwać się i przeszkadzać. Nie jest to uciążliwe na krótkich trasach, ale trudno wyobrazić sobie dłuższą podróż w takich warunkach. Pomocne w tym przypadku są odpowiednie stelaże motocyklowe, często dedykowane dla konkretnych modeli. Dzięki nim można wygodnie i solidnie zamocować bagaż do motocykla i równomiernie rozmieścić ciężar. Torby nie będą się przesuwać i obijać o pojazd, oraz nie będą przeszkadzać w czasie gwałtownych manewrów, hamowania czy podczas ostrych zakrętów. Gwarantują większe bezpieczeństwo i swobodę w transporcie bagażu.

pojemniki bagażowe na motocykl

pojemniki bagażowe i stelaże motocyklowe