Główna ulica Ameryki

Główna ulica, droga-matka, najsłynniejsza i obrosła legendami droga Stanów Zjednoczonych, prowadząca przez osiem stanów i trzy strefy czasowe, a swój koniec mająca podobno w oceanie… Mowa oczywiście o Route 66.

Route 66 swoją historię rozpoczęła od otwarcia w 1926 r. Początkowo prowadziła z Chicago do Los Angeles, a w 1936 r. przedłużono ją do również leżącego w Kalifornii Santa Monica. Długość trasy wynosiła w sumie prawie cztery tysiące kilometrów, a wiodła z Illinois przez Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę do Kalifornii. W 1938 r. ostatecznie zakończono asfaltowanie drogi.

Największa świetność Route 66 przypada na lata 30. XX wieku, gdy była główną trasą emigracji na Zachód, do Kalifornii. Emigrantami byli rolnicy, których brak płodozmianu, nadmierna eksploatacja gleby, paroletnie susze i burze pyłowe pozostawiły z jałową, nie nadającą się do uprawy ziemią. Dzięki nim na trasie wyrastały hotele, motele, bary szybkiej obsługi, warsztaty, stacje benzynowe, sklepy… Dzięki nieszczęściu jednych, droga ożyła i zaczęła zdobywać status żywej legendy. Po latach stanowiła symbol amerykańskiej wolności, możliwości pójścia naprzód, tam, gdzie oczy poniosą, przetrwania i nadziei na lepsze życie

Dość szybko Route 66 ożyła w kulturze za sprawą prędko zekranizowanej powieści Grona gniewu John Steinbecka, pojawiała się także w wielu innych filmach i serialach, również w piosenkach, np. w (Get Your Kicks on) Route 66 Bobby’ego Troupe’a, z kolei animowany film Auta jest pełen zabytków i nawiązań do zabytków stojących przy tej drodze. Jednym z jej symboli jest tzw. ranczo cadillaców – 10 cadillaców wkopanych w ziemię i wciąż pokrywanych nowymi warstwami grafitti.

Z listy autostrad krajowych Route 66 skreślono w 1985 r., zastępując niektóre jej odcinki (ok. 15%) autostradą Interstate 40. Wciąż jednak 85% drogi jest przejezdne, a dzięki staraniom ludzi, którzy nie chcieli, aby popadła w zapomnienie, Route 66 stała się narodową drogą krajobrazową o nazwie Historic Route 66.

Route 66 w Illnois

bar przy Route 66

ranczo cadillaców, Texas

koniec Route 66