(Druga) najdłuższa prosta droga na świecie

Druga co do długości najprostsza droga na świecie znajduje się w Australii i liczy sobie 146 km. To odcinek autostrady Eyre. który przez kilka dziesięcioleci piastował stanowisko najdłuższej prostej drogi, jednak niedawno został w tym rankingu wyprzedzony przez Highway 10 w Arabii Saudyjskiej (260 km).

Autostrada Eyre łączy ze sobą zachodnią i południową Australię przez Nullarbor (łac. bez drzew), nizinę, która stanowi największy na świecie pojedynczy fragment skrasowiałego wapienia. Na nizinie występuje najsuchszy punkt Australii, a roślinność jest wyjątkowo skąpa. Pierwszym Europejczykiem, który pokonał nizinę Nullarbor był w 1841 r. Edward John Eyre – to na jego cześć nazwano autostradę, której budowa rozpoczęła się w lipcu 1941 r., dokładnie sto lat po wyczynie Edwarda Eyre, a pierwsze pojazdy poruszały się na niej już pół roku później.
Trasa liczy sobie 1675 km i jest w całości wyasfaltowana.

Na całej długości trasy można podziwiać piękne widoki i wciąż dziką przyrodę, np. klify nazywane przez Aborygenów Bunda cliffs. Inną atrakcją jest najdłuższy płot na świecie: Dingo fence, liczący sobie „zaledwie” 5600 kmStacje paliw, noclegi i restauracje rozmieszczone są zwykle co 200-300 km, a poza nimi trudno napotkać jakikolwiek budynek. Podróż Eyre jest wyjątkowo samotna.
Niektóre fragmenty autostrady służą jako awaryjne miejsca lądowania dla samolotów. Jest to możliwe nie tylko dlatego, że droga rzadko zakręca, ale również dlatego, że jest zwykle dość pusta.

Najdłuższy prosty odcinek, bez ani jednego zakrętu, leży między Belladonią i Caiguną. Powszechnie nazywany jest 90 Mile Straight, a w przeliczeniu na kilometry to dokładnie 145,6 km.

Autostrada Eyre

znak drogowy

znak drogowy - ruch lewostronny