Czy założenie własnej myjni bezdotykowej się opłaca?

W ostatnim czasie można zauważyć, że w dość dużej liczbie powstają takie punkty jak bezdotykowe myjnie samochodowe. Wynika to z tego, że założenie takiej działalności samo w sobie nie jest szczególnie trudne, czy jednak jest to rzeczywiście takie opłacalne jak nam może się to wydawać?

Jakie koszty ponosimy przy własnej myjni?

MyjniaTo czy prowadzenie takiego biznesu i inwestycja w niego nam się opłaci zależy od wielu czynników. Na początek należy sobie uświadomić, że sam koszt założenie myjni bezdotykowej może sięgać około 400 tys. Oczywiście wszystko zależy od tego jaka będzie cena zakupy samej myjnie. I tak dla przykładu myjnia bezdotykowa – cena zakupu nowej to koszt od około 150 tys, do nawet 300, używane stanowiska są tańsze, jednak nie można powiedzieć by i one należały do tanich. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt zakupu, dzierżawy działki na której ma być postawiona myjnia, koszt doprowadzenia potrzebnych mediów oraz koszt budowy fundamentów. Wprawdzie myjnie można wziąć w leasing i co za tym idzie jednorazowo nie ponosi się wszystkich kosztów, a spłaca się raty, jednak ogólny koszt inwestycji w takiej sytuacji staje się jeszcze wyższy. Należy także zdawać sobie sprawę z tego, że bezdotykowa myjnia tak, jak i każda działalność generuje także koszty.

MyjniaDo kosztów prowadzenia myjni należy zaliczyć koszty konserwatorskie, jak i koszt działania samej myjni, czyli cenę jaką płacimy za media w trakcie jej działania. Średnio dla myjni średniej wielkości przyjmuje się, że każda minuta pracy to koszt około 40 groszy. Należy jednak zaznaczyć, że jest to stawka uśredniona – orientacyjna. Poza kosztami eksploatacyjnymi należałoby także uwzględnić tu koszty związane z koniecznością zainstalowania rozmieniarki banknotów lub też zatrudnienia pracownika prowadzącego nadzór nad całym obiektem. Przy czym większość myjni bezdotykowych rezygnuje się z zatrudniania osób fizycznych, ponieważ jest to nieopłacalne. Ostaniom rzeczą jaką trzeba by uwzględnić w kosztorysie jest ochrona, jako że jest to obiekt pozbawiony pracowników konieczne jest założenie monitoringu. Tutaj koszty także bywają dość różne, średnio można jednak przyjąć, że monitoring prowadzony przez profesjonalną firmą to koszt średnio 10 tys miesięcznie. A jakie zyski generuje myjnia?

To także zależy od wielu czynników, średnio jednak przyjmuje się, że to co otrzymujemy na rękę w skali miesiąca po odliczeniu wszystkich kosztów to około 5 tysięcy. oczywiście zarobek może być wyższy, jeśli lokalizacja będzie sprzyjająca, biorąc jednak pod uwagę wysoki koszt inwestycji, czas w jakim nam się to zwróci jest stosunkowo długi.