Blue Ridge Parkway – legendarna i piękna trasa w Ameryce

Blue Ridge Parkway to narodowa droga krajobrazowa przecinająca stany Wirginia i Karolina Północna. Jej długość to 755 km, a przebiega pomiędzy parkami narodowymi Shenandoah i Great Smoky Mountains, rezerwatem Indian Cherokee i wzdłuż Pasma Błękitnego Appalachów. Jest najdłuższym linearnym parkiem krajobrazowym w Stanach Zjednoczonych – najdłuższym i najwęższym. Obserwując odległe błękitne i niebieskie szczyty nietrudno zgadnąć, skąd wzięła się nazwa trasy i tego odcinka gór.

Plany na powstanie tej drogi pojawiły się w czasie prezydentury Roosevelta, a formalnie zaakceptowano je pod obecną nazwą w 1936 r. Droga, oddana do użytku w 1987 r., przebiega przez ziemie Indian Cherokee, którzy negocjowali warunki jej powstania i zapłatę za ziemię.

Górzysty teren, na którym powstała droga, wymagał budowy licznych tuneli, z których obecnie słynie ta trasa. Jest ich w sumie 26, z czego aż 25 znajduje się na terytorium Północnej Karoliny. Innym wyróżnikiem Blue Ridge Parkway jest urokliwość trasy, biegnącej po górskich zboczach, obok lasów, łąk i pól, z widokami na doliny, w pobliżu parków krajobrazowych.

W roku 2005 Blue Ridge Parkway uzyskała status All-American Road (drogi typowo amerykańskiej), co oznacza, że stanowi unikat w skali krajowej i sama w sobie jest atrakcją turystyczną.

Blue Rudge Parkway - tunel

Blue Rudge Parkway - tunel

Blue Rudge Parkway

Blue Rudge Parkway Blue Rudge Parkway

Blue Rudge Parkway Blue Rudge Parkway

Blue Rudge Parkway